تلویزیون LED = تلویزیون LCD با بک لایت LED

ال ای دی و ال سی دی : با هم برای همیشه !

هر چند اسم هاشون یکی نیست اما تلویزیون ال ای دی در اصل یه نوعی از تلویزیون ال سی دی هست .

اسم درستش باید این باشه : تلویزیون ال سی دی با بک لایت ال ای دی !

اما اسم بلندی میشه و حالش را نداریم هر روز توی صحبت هامون ازش استفاده کنیم .

به همین خاطر مردم به شکل خودمونی صداش میکنند تلویزیون ال ای دی

تلویزیون های ال ای دی برای تنظیم نور و ایجاد تصویر روی صفحه نمایش از کریستال مایع LCD استفاده می کند .

این پنل ها معمولا از دو صفحه که کریستال مایع وسطشون وجود داره تشکیل شدند . وقتی جریان الکتریسیته از این مایع عبور میکنه باعث میشه که کریستال ها تراز بشن و توی یه خط قرار بگیرند . پس مثل یه شاتر دوربین یا نور را عبور میدند یا اجازه ی عبور نمی دند .

از اون جا که تلویزیون ال ای دی و تلویزیون ال سی دی هر دو از یه تکنولوژی تصویر استفاده می کنند جالبه که بدونید تفاوت اونها فقط توی یه چیز هست و اون هم اینه که تلویزیون های قدیمی تر یا به اصطلاح ال سی دی از لامپ فلورسنت برای روشن کردن و تاباندن نور به پنل استفاده می کنند در حالی که تلویزیون های جدیدتر یا ال ای دی ها از یه سری LED های ریز با تمرکز نور بیشتر برای تابیدن نور استفاده میکنند .

تکنولوژی که پیشرفت کرد تلویزیون های ال سی دی از بک لایت ال ای دی استفاده می کنند و شد تلویزیون ال ای دی

خوب حالا یه کم عمیق تر به تکنولوژی ال ای دی بپردازیم :

از سه روش برای تولید نور در تلویزیون های ال سی دی استفاده میشه :

1 – لامپ فلورسنت که الان دیگه منسوخ شده و به صورت یه سری لامپ که به شکل عرضی و پشت پنل تلویزیون قرار می گرفت و نور کاملا یک دستی برای تمام سطح پنل ایجاد می کرد که خوب این بزرگترین مزیتش بود . البته که پهنای بیشتری داشت گرمای بیشتری تولید می کرد و مصرف برق بیشتری داشت .

2 – یک سری کامل از ال ای دی هایی در تمام سطح پشت پنل قرار می گرفتند . این ال ای دی ها باریک تر با نور متمرکز تر و بیشتر نسبت به لامپ های فلورسنت هستند که تصویری ایجاد می کردن خیلی واضح تر و شفاف تر  . هر چند قیمت گرون تری داشتند اما سبک تر و کم حجم تر بودند . زودتر روشن میشدند و تصویر زودتر بالا می اومد .

 

بک لایت تلویزیون ال ای دی

بک لایت تلویزیون

3 – ال ای دی های میله ای که در لبه ها و گوشه ی صفحه نمایش قرار می گیرند که در بعضی تلویزیون ها بسته به اندازه صفحه نمایش به شکل یک شاخه ال ای دی در پایین یا به صورت پایین و بالا , چپ و راست یا چهار جهت کار گذاشته میشند .

 

بک لایت ال ای دی

بک لایت led

شرکت سونی ال ای دی های نواری مخصوص خودش را به اسم Slim Backlight Master Drive تولید کرد و سامسونگ تکنولوژی Infinite Array که در تلویزیون های QLED  استفاده شد را طراحی کرد و ال جی  هم همین طور …

خوب این همه قصه را گفتیم تا بگیم که : انواع بک لایت تلویزیون LED در فروشگاه تک الکترونیک موجود می باشد .

بک لایت تلویزیون LED برچسب ها : , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس